7. 12. 2016

 

Ski areál v Bílé zahájil o víkendu jako první v Beskydech lyžařskou sezonu. Provozovatelé zatím spustili vlek na jižní sjezdovce. Další areály je chtějí v nejbližší dnech následovat. „Protože mají teploty klesat hluboko pod bod mrazu, budeme pokračovat v umělém zasněžování, abychom v sobotu mohli lyžařům otevřít jeden svah. Pokud to počasí dovolí, otevřeme i zbývající úseky,“ přislíbila provozní Ski Malenovice Na Staškově Sylvie Švrčinová s tím, že zdražovat nebudou. Sněžná děla jedou momentálně na plný výkon také ve Ski areálu Opálená ve Pstruží. „Polovinu sjezdovky už máme nastříkanou technickým sněhem. Budeme se snažit dodělat i druhou, abychom první lyžaře mohli přivítat už o víkendu. Překazit nám to může jen počasí. Snad to oteplení, které má přijít od čtvrtka, nebude tak výrazné,“ doufal šéf tamního areálu Petr Mikeska. Provozovatel lyžařského areálu v Řece Jan Cienciala Deníku uvedl, že v současné době mají na svazích přibližně dvacet centimetrů přírodního sněhu. „Vrstvu budeme navyšovat o technický sníh. Kvůli údajnému oteplení to ale na spuštění vleků o nadcházejícím víkendu moc nevidím, takže sezonu zahájíme asi až od dalšího týdne,“ prorokoval Cienciala. Ski areál Sviňorky v Morávce by měl být po dvouleté absenci od letošní sezony opět v provozu. „Teď intenzivně přípravujeme jeho znovuotevření. Do jednání s obcí vstoupil nový partner a dohoda o rozvoji a nových investicích se zdárně blíží do finále. Věříme, že letos si po dvouletém půstu lyžovačku na Sviňorkách dosyta užijeme. Upravovat budeme i běžkařskou stopu,“ stojí na internetových stránkách lyžařského areálu Sviňorky.

 

Město Kopřivnice zve občany na veřejné jednání pracovní skupiny senioři. Setkání se uskuteční ve středu 7. prosince od 14:30 hodin v konferenční místnosti v 10. patře kopřivnického městského úřadu. Program jednání bude věnován informacím o Domech s pečovatelskou službou či domovech pro seniory v Kopřivnici a okolí.

ZŠ a MŠ 17. listopadu pořádá ve čtvrtek 8. prosince tradiční akci nazvanou Přijďte se k nám podívat. Klasický den otevřených dveří bude doplněn ukázkami výuky, dílnami pro žáky a také předvánočním jarmarkem. Akce začíná ve 14:30 hodin.

 

Nová výstava v Lašském muzeu: sedmdesáté výročí postavení mohyly na Ivančeně – vernisáž 8. prosince v 17 hodin. Základy mohyly byly pod Lysou horou položeny na podzim roku 1946 a dodnes je jejím hlavním smyslem připomínat smrt pěti skautů, kteří byli na samém konci války, v dubnu 1945, popraveni nacisty v polském Těšíně. Ivančena však za léta své existence svůj základní smysl podstatně rozšířila. Stal se z ní symbol boje za svobodu, odporu proti totalitním režimům, Ivančena je místem přátelství a setkávání, ať už pravověrných skautů a trampů či jen prostých turistů, mířících kolem mohyly k vrcholu Lysé hory. Koneckonců i její rekonstrukce, kterou na výstavě rovněž připomínáme, se nesla v tomto duchu. Výstava byla připravena společně se skauty. Neklade si za cíl vyprávět celý příběh Ivančeny se všemi jeho zákruty a zápletkami, jak jej prožívala sama mohyla i lidé okolo ní. Spíše se pokouší přiblížit trochu z atmosféry, kterou okolo sebe za mnoho let své existence vytvořila. K oné atmosféře, alespoň v Lašském muzeu, mohou přispět i návštěvníci. Až půjdete na výstavu, tedy kdykoli mezi 8. prosincem a 5. únorem (přes Vánoce je zavřeno), vezměte s sebou malý, Vámi nazdobený kamínek. Po skončení výstavy všechny budou odneseny přímo na Ivančenu. V Lašském muzeu se také budete mít možnost seznámit s výstavou nazvanou „Zkušenost totality“, která Vás seznámí s osudy několika skautských osobností, do jejichž života vstoupil jeden z totalitních režimů.

 

Ve Vlčovickém kostele byla v pátek 2. prosince sundána kopule, ve které se ukrývaly historické dokumenty, schránka bude otevřena 15. prosince.

 

Ve vestibulu radnice a na webových stránkách budou veřejnosti představeny studie možného budoucího využití areálu někdejšího házenkářského hřiště.

 

Za rok 2016 proběhlo celkem 15 obřadů vítání občánků a celkem jich bylo přivítáno 151, což je o 15 dětí víc než v loňském roce.

 

Knihovna v KD, pobočka Sever i Lubina, Mniší a Vlčovice bude v období 26. prosince 2016 až 1. ledna 2017 uzavřena.

 

Zápisy do prvních tříd a školek proběhnou až v dubnu a květnu.

 

V matematické soutěži 9. tříd vyhrála 1. prosince pětice deváťáků s názvem Mattoni.

 

O stavbu nové dálnice z Rybí do Rychaltice projevilo zájem sedm firem, práce odstartují možná už na jaře.

 

Podnik VOP CZ v Šenově u Nového Jičína v minulém roce začal realizovat novou strategii a letošní rok potvrzuje, že je tento krok úspěšný. Cílem byla restrukturalizace civilní kooperační výroby ve prospěch úspěšných zakázek a zároveň návrat k tradiční vojenské výrobě a servisu, kvůli kterým byl podnik se 70 letou historií v roce 1946 původně založen. VOP CZ pro letošní rok hlásí čistý zisk v řádech desítek miliónů korun a upevňuje svou pozici na trhu s dlouhodobější perspektivou. Podnik po útlumu vojenské výroby v minulých letech dnes opět opravuje vojenskou techniku pro soukromé firmy i českou armádu. Krom toho nabízí i řešení v ochraně proti zbraním hromadného ničení nebo ochraně kritické infrastruktury. Podnik je zároveň lídrem v oboru autonomních robotických pozemních systémů, kde spolupracuje s předními českými univerzitami. VOP CZ tak letos mohl důstojně oslavit i 70. výročí od svého založení. V civilní výrobě podnik upevňuje pozice na trzích v v Německu, Velké Británii, Rakousku a Francii, u vojenských zakázek to je zmíněná Česká republika i zahraničí. V současnosti ve VOP CZ pracuje přes 870 zaměstnanců, kvůli podpoře a rozšiřování výroby i nadále hledá nové spolupracovníky.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice