7. 3. 2012

 

Pozor, přibývají u nás případy podvodů typu: volá vnuk a chce po babičce půjčit peníze na auto. Jde již třetí případ na Novojičínsku. V úterý 6. března v dopoledních hodinách zazvonil u 80leté ženy z Fulneku telefon. Ve sluchátku se ozval mužský hlas, který se představil jako vnuk a po paní požadoval peníze na nákup auta. Babička přislíbila, že mu peníze dá. Kolem oběda za ní přišel údajný kamarád vnuka, který měl hotovost vyzvednout. Druhého dne volala svému vnukovi, zda peníze dostal. Od něj se dozvěděla, že od ní nic nežádal. Až tehdy si uvědomila, že se stala obětí podvodu. Apelujeme na všechny lidi seniorského věku, aby byli obezřetní. Nikoho cizího do bytu nepouštěli a cizím lidem nedůvěřovali. V případě telefonátu, v kterém po Vás někdo požaduje peníze, ihned volejte policistům na linku 158. Ve většině případů se jedná o podvod. V posledním případě se podařilo zjistit popis možného pachatele. Jednalo se o muže mladšího věku, štíhlé atletické postavy, snědé pleti. Na očích měl dioptrické brýle s rámkem ze žlutého kovu.  Na hlavě měl kšiltovku světle šedé barvy a oblečen byl do bílé ¾ bundy. Muž měl přijet černým vozidlem snad. Zn. Audi.

 

Rok 2012 byl vyhlášen „Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity“. Hlavním cílem této iniciativy je pomoci starším občanům zůstat déle aktivními, podílet se na chodu společnosti a předávat mladým své cenné zkušenosti. V Kopřivnici se při této příležitosti chystá několik zajímavých projektů, díky nimž se zdejší senioři rozhodně nebudou nudit. Během celého roku bude probíhat řada vzdělávacích aktivit v rámci projektu MoSeK (tedy „Moudří senioři v Kopřivnici“). Senioři se mohou těšit například na kurz počítačové gramotnosti Seniorcomp, lekce trénování paměti, zajímavé přednášky, besedy i pokračování oblíbených kurzů sebeobrany. Naplánována je také mezigenerační výtvarná a literární soutěž či sportovní den. K účasti na aktivitách budou seniory motivovat mimo jiné speciální kartičky, do nichž budou na jednotlivých akcích dostávat razítka. Na podzim budou všechny odevzdané kartičky zařazeny do slosování o zajímavé ceny. Účastníci s největším počtem nasbíraných razítek postoupí navíc do losování o odměnu pro „Aktivního seniora 2012“. V rámci projektu vznikne také speciální skautská družina: „Věkový průměr v tradičních klubech pro seniory postupem let značně stoupnul, a to samozřejmě ovlivňuje i aktivity, které se zde konají. Mladší senioři navyklí na aktivní pracovní tempo mají odlišné potřeby, jsou vitálnější a akčnější, a proto jim místní skauti nabízejí novou volnočasovou aktivitu. Členové této skupiny se budou podílet na organizaci akcí pro veřejnost, budou moci využívat vybavení skautského areálu a zapojovat se do společných aktivit skautských oddílů. Vzhledem k rozsáhlosti projektu činí celkové náklady téměř 140 tisíc korun. Až sedmdesát procent této částky však bude hrazeno z dotace Moravskoslezského kraje.

 

 

Muzeum Fojtství zdobí od minulého týdne zajímavé historické plakáty, nabízí návštěvníkům nevšední pohled do historie města prostřednictvím zhruba sedmdesáti starých plakátů, které se vztahují k zajímavým událostem minulého i předminulého století. Až do 29. dubna 2012 zde budou k vidění plakáty z období monarchie, první republiky, protektorátu i z doby před třiceti lety – nejstarší je z roku 1896 a zve na školní představení, zatímco nejmladší z roku 1981 láká na první kopřivnické závody v autokrosu. Všechny plakáty pocházejí ze sbírky nashromážděné Emilem Hanzelkou, která čítá asi tisíc exemplářů. Sedmdesátka vystavených děl byla pracovníky muzea vybrána tak, aby dokumentovala nejdůležitější a nejzajímavější události v životě Kopřivnice.

 

V Technickém muzeu Tatra jsou k vidění ročníkové a maturitní práce studentů místní střední školy. Zde mohou návštěvníci obdivovat odborné dovednosti žáků VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice. Konkrétně jde o grafické a výtvarné ročníkové a maturitní práce studentů z oboru strojírenství a z technického lycea, které budou v rámci stálé expozice muzea vystaveny až do 30. dubna 2012.

 

 

HÁZENÁ: Tipgames extraliga – 20. kolo, předehrávka Kopřivnice – Dukla 27:35 (12:17).

První poločas večerní předehrávky v Kopřivnici byl dlouho vyrovnaný. Domácí házenkáři dokázali držet s favorizovanou Duklou krok až do 15. minuty a stavu 5:6. Pak přišly dvě rychlé branky do kopřivnické sítě a Pražané začali budovat svůj náskok. Dělali méně technických chyb a využívali ztrát domácích v útočné fázi. Mezi poločasy vedli hosté 17:12. Ve druhé půli si už Dukla v poklidu udržovala svůj náskok z první třicetiminutovky. V posledních patnácti minutách narostlo až na osm branek. Devíti brankami k tomu přispěl Piskač, na druhé straně byl nejúspěšnějším střelcem Rachač. Ani jeho deset proměněných střel nestačilo na nic lepšího, než na konečnou porážku Kopřivnice o osm gólů. Nejlepší střelci Kopřivnice: Rachač 10/3, Gřes 6, Reček 4 Nejlepší střelci Dukly: Piskač 9, Aliapulios 4, Mráz 4/2, Krupa 4/1, Šůstek 4.

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice