Ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku hygienici nedoporučují koupání. Důvodem je nárůst množství sinic. Kvalita vody se kvůli výskytu sinic zhoršila i ve vodní nádrži Olešná v Palkovicích a v nádrži Žermanice v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku. Citlivější lidé, jako jsou malé děti, těhotné, alergici či lidé s oslabeným imunitním systémem, by měli zkrátit pobyt ve vodě a po koupání se osprchovat nejlépe pitnou vodou. Hygienici v tomto týdnu odebírali vzorky vody z nádrží Větřkovice, Kacabaja, Čerťák a Údolí mladých na Novojičínsku a pak také v Žermanické a Olešné přehradě a nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. V nádrži Brušperk stále nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. V letošní sezoně tam však dosud nebylo hlášeno žádné onemocnění. Voda na ostatních uvedených vodních plochách je vhodná ke koupání.

V minulém týdnu byla ověřena kvalita vody také v přírodním koupacím biotopu Studénka a ve velké nádrži Klimkovice, nádrži v areálu Heipark v Tošovicích, v koupališti Na Hrázi v Darkovicích a v bazénu v areálu letního koupaliště v Ostravě-Porubě. Kvalita vody ve všech nádržích je vyhovující, s výjimkou bazénu pro plavce v Porubě, kde došlo ke zhoršení mikrobiologické kvality vody a voda je označena jako nevhodná ke koupání.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách hygieniků. Na všech sledovaných koupacích místech jsou také informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.