7. 9. 2016

 

Nový koncept cyklogenerelu bude představen 12. Září. Po vedení města, odborných pracovnících, majitelích a správcích dotčených komunikací a Policii ČR bude mít možnost seznámit se se zpracovaným konceptem nového cyklogenerelu i široká veřejnost. V pondělí 12. září v 16 hodin bude tento dokument představen na veřejném projednávání, které se uskuteční v zasedací místnosti zastupitelstva v 10. patře radnice. Hlavním důvodem zpracování nového cyklogenerelu byla aktualizace Vyhledávací studie cyklistických stezek a tras na území města v závislosti na změně pohledu realizace stávajících cyklostezek a cyklotras i změny legislativy. Nový princip zpracování generelu cyklistické dopravy se nesoustředí pouze na vybrané komunikace, ale posuzuje celou komunikační síť včetně jejich napojení na cyklotrasy v regionu.

 

Kopřivnická radnice chce podpořit občany, kteří třídí ve svých domácnostech odpady. Odbor životního prostředí bude zájemcům poskytovat tašky na třídění odpadu. Ty jsou barevné stejně jako kontejnery na separovaný odpad – žlutá je na plast, modrá na papír a zelená na sklo. Občané Kopřivnice a místních částí si mohou tašky vyzvednout na odboru životního prostředí v 5. patře v kanceláři č. 505. Podmínkou je uhrazený poplatek za komunální odpad.

 

Krytý aquapark na Olešné ve Frýdku-Místku bude mít v září pravidelnou odstávku. Důvodem je rekonstrukce dlažby v šatnách, čištění bazénů a další drobné opravy, abyste se v aquaparku cítili příjemně a bezpečně. Odstávka bude zahájena 5. září a potrvá až do 30. září.

 

Kopřivnice má kontejnery Armáda spásy. Ty jsou tentokrát červené a jejich provozovatelem je sociální podnik Armáda spásy. Do nich lze vkládat nejen textil, obuv a hračky jako do bílých kontejnerů, ale i funkční drobné vybavení a elektrozařízení do domácností. Prozatím jsou v Kopřivnici umístěny tři kontejnery. Z nich získané ošacení a boty Armáda spásy třídí a dále distribuuje potřebným v sociálních službách a část je poskytována lidem, kteří se dostali do mimořádných situací. Červené kontejnery na sběr textilu se budou vyvážet jednou týdně.

 

Krizové scénáře, které v posledních měsících kolovaly v souvislosti s budoucností opravny letadel Job Air Technic v Mošnově, se nenaplnily. Firma má nového vlastníka. Holding Czechoslovak Group, který vlastní například kopřivnickou automobilku Tatra, již dokázal pozvednout z krizové situace, nyní získal do svého vlastnictví leteckou opravnu Job Air Technic v Mošnově v blízkosti letiště. Stalo se tak poté, co Krajský soud v Ostravě potvrdil zápisem do rejstříku, že ukončil insolvenční řízení. Tím rozhodl o splnění reorganizačního plánu společnosti Job Air Technic a potvrdil její ovládnutí holdingem Czechoslovak Group. Získání největší letecké servisní firmy ve střední a východní Evropě je další významnou akvizicí Czechoslovak Group vedle nedávné koupě automobilky Avia nebo specializovaného výrobce radarových a elektronických zařízení RETIA. Podle generálního ředitele Czechoslovak Group Michala Strnada se Czechoslovak Group v posledních letech snaží obnovovat a podporovat české výrobce a společnosti, jež mají potenciál na trhu, ale chybí jim pevné zázemí. Výkonný ředitel společnosti Job Air Technic Daniel Brač řekl, že JAT je dnes zdravá firma. Významnou výhodou společnosti Job Air Technic, sídlící na letišti Leoše Janáčka, je její umístění uprostřed Evropy a ojedinělá kombinace údržbového centra s lakovnou na jednom místě, což umožňuje zákazníkům výrazně snížit náklady spojené s jinak nezbytnými přelety letadel.

 

Obec Slovákov, která v Kopřivnici působí deset let, se od 5. do 9. září představí ve vestibulu městského úřadu výstavou mapující její činnost. Vernisáž se uskuteční v pondělí 5. září v 9.30 hodin. Slováci bydlící v Kopřivnici začali navazovat kontakty už během roku 2005 a v následujícím roce nechali spolek zaregistrovat na Ministerstvu vnitra ČR jako Kopřivnické združenie občanov slovenské národnosti, v jehož čele stál Marián Kálna. Ke změně názvu došlo v roce 2008. Krajanský spolek sdružující Slováky a příznivce Slovenska má k dnešnímu dni 55 členů v čele s předsedou Jurajem Haraštou. Hlavní činností spolku je pořádání společenských, kulturních a sportovních setkání a cestování za krásami Slovenské republiky. Bližší informace o činnosti spolku a jeho členech naleznou zájemci na webových stránkách Obce Slovákov na adrese ros.snadno.eu/.

 

Vyhořelá chata Libušín na Pustevnách v Beskydech je již z většiny zbouraná a rozebraná. Práce na obnově památky, kterou předloni zničil požár, začaly v červenci. Objekt byl postaven v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Jeho vědecká rekonstrukce by měla být hotová do tří let. Asi osmdesát procent torza Libušína je nyní již pryč. Při rekonstrukci by mělo být použito co nejvíce původních částí, pokud to jejich stav dovolí. Zatím se však ukázalo například to, že některé části jsou napadené dřevokaznými houbami a hmyzem více, než se předpokládalo. Dělníci zachraňují také torza omítek se sgrafitovou výzdobou. Rozebrané jsou již také dva kamenné komíny. Bourání torza Libušína podle jeho slov vzbuzuje velký zájem lidí, zejména kolemjdoucích turistů. Stále si to někdo fotí, lidé se zastavují, ptají se. Podle místních má nyní Libušín více pozornosti, než když stál. Po bouracích pracích by měla následovat úprava platformy objektu. Na podzim začne těžba vybraného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky a stromy musí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít samotná stavba repliky.Památku spravuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Soutěž na obnovu Libušína, který dříve sloužil jako restaurace, vyhrála brněnská firma Archatt. Obnova vyjde na téměř 80 milionů korun. Kvůli požáru čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti padesátiletý muž z Karvinska. Je podezřelý, že v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Hrozí mu až osm let vězení. Na sbírkový účet na obnovu Libušína již lidé poslali přes deset milionů korun.

 

Beskydská sedmička: ve Frenštátu pod Radhoštěm se akreditovalo a nastoupilo do závodu 2 893 závodníků, což je o sto více než loni. Kromě závodníků z Česka byli na startu i zástupci Slovenska, Polska, Německa, Belgie a Švýcarska. Trasa závodníků kategorie LONG měřila 95 kilometrů, kategorie SHORT měla trasu dlouhou 86 kilometrů. Na přechod sedmi nejvyšších vrcholů Beskyd měli závodníci časový limit 29 hodin. Mistry České republiky v extrémním horském maratonu Adidas – Continental Beskydská sedmička 2016 jsou Stanislav Najvert  a Marek Causidis z týmu Adidas Running Team. Do cíle na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm dorazili v 9:43 hodin, to znamená, že trasu dlouhou 95 km s převýšením 5 470 m, které odpovídá výstupu na nejnebezpečnější horu světa K2, zvládli ujít za 11:43 hodin. Závod v časovém limitu dokončilo 2 029 závodníků; do cíle tedy nedorazilo 864 závodníků. Závod také letos absolvoval nevidomý závodník Marek Moflar s trasérem Tomášem Novotným. V loňském roce dali trasu dlouhou 86 km za 20 hodin a 12 minut. Letos šli náročnější kategorii LONG delší o 9 km a dali ji za 20 hodin a 59 minut. Pořadatelé letos nabídli na občerstvovačkách na Pustevnách a Pinduli kromě klasického ovoce a iontových nápojů také desítky kil škvarkové pomazánky s kyselým zelím a hektolitry kofoly.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice