8. 1. 2021

První novojičínské miminko roku 2021 nenechalo na sebe dlouho čekat. Maminka, která přijela z Kopřivnice, přivedla na svět malého Ondřeje v 1:24 hodin ráno. Chlapeček vážil 3 300 gramů a měřil 50 centimetrů.

 

Vláda prodloužila přísnější opatření. Skiareály zůstanou i nadále zavřené. Opatření proti epidemii koronaviru zůstanou i nadále na nejpřísnějším stupni systému PES, a to nejméně do 22. ledna. Po jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). I nadále zůstanou uzavřena lyžařská střediska. 

Čtvrteční jednání vlády nepřineslo příznivé rozhodnutí pro provozovatele lyžařských areálů – ty zůstanou i nadále zavřené. A to přesto, že je ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chtěl nechat dostupné ve speciálním režimu.

Nově vláda naopak umožní návštěvy v nemocnicích. V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na covid-19 a respirátor, v případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátor. 

Většina žáků a studentů bude i po 10. lednu pokračovat v distančním vzdělávání. Mírného „uvolnění“ se dočkají vysoké školy, kde mají být studentům závěrečných ročníků umožněny konzultace jeden na jednoho. Možné bude i uskutečnit přijímací zkoušky na vysoké školy ve skupinách nanejvýš deseti osob a konat zkoušky na vyšších odborných školách rovněž za účasti nejvýše deset osob.

V nižším stupni rizika než pět se podle Blatného také počítá s tím, že pokud lidé budou mít test, nebo prodělali covid-19 před méně než devadesáti dny, budou například moci na různé kulturní akce. 

Blatný rovněž uvedl, že dávky vakcíny od firmy Pfizer a BioNTech, které měly dorazit do Česka tento týden, mají nemocnice k dispozici již od úterý.

Antigenní testy hrazené ze zdravotního pojištění budou pokračovat i po 15. lednu. Lidé je mohou podstoupit opakovaně. 

V současné době většina opatření odpovídá pátému stupni rizika v protiepidemickém systému PES. Rizikové skóre hodnotící epidemii odpovídá pátému stupni vyššímu než 76 bodů už od 30. prosince. Pravidla, mezi něž patří i zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, uzavření služeb a řady obchodů či omezení výuky ve školách, v zemi platí od 27. prosince.

Epidemie koronaviru nabývá v posledních týdnech znovu na síle. Testy ve středu odhalily 17 668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo dosavadní úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132 725 lidí, to je také dosud nejvíc. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s covidem, asi o dvě stovky méně než předchozí den. 

 

 

Po Nemocnici AGEL Nový Jičín, jejíž zdravotnický personál se mohl nechat naočkovat vakcínou proti koronaviru Covid-19, začalo očkování zdravotnického personálu rovněž v Bílovecké nemocnici, v úterý 5. ledna. Nemocnice dostala několik desítek očkovacích látek vyrobených firmou Pfizer. Z více než dvou set zaměstnanců a zdravotnického personálu se chce naočkovat něco přes čtyřicet procent. V první fázi očkováním prochází zaměstnanci covidových pracovišť, JIP a odběrového centra. Vakcínami, které by měly dorazit v průběhu dalších dnů, budou očkováni rizikoví pacienti Bílovecké nemocnice, a.s.

 

Nový provozovatel vrtulníků LZS v Ostravě. Prvním lednem 2021 se uzavřelo čtyřleté období, kdy vrtulníky pro základnu LZS v Ostravě zajišťovala rakouská firma Heliair. Za jejího působení byl udržován a dále rozvíjen nejvyšší standard v rozsahu, úrovni a bezpečnosti všech činností, spojených s LZS, a za to patří rakouským kolegům velký dík. Od 1. 1. 2021 se ujala provozu záchranných vrtulníků slovenská firma (ATE), která na základě výběrového řízení, uspořádaného Ministerstvem zdravotnictví ČR, bude zajišťovat vrtulník a piloty na dobu 8 let. Nic se nemění z hlediska dostupnosti LZS pro Moravskoslezský a část Zlínského kraje. Nadále jsme plně připraveni 24 denně, 365 dní v roce být k dispozici všude tam, kde nás bude potřeba. Stroj, který pro Ostravu firma ATE přistavila, je typově identický, s těmi, které zde působí již řadu let. Jedná se o vrtulník EC 135T2+ který vyrábí konsorcium AIRBUS. Je plně kompatibilní pro noční létání a disponuje stejnými zdravotnickými přístroji a vybavením, na které jsme zvyklí. Oproti svým předchůdcům má navíc klimatizační jednotku, povětrnostní radar a palubní jeřáb.

 

Mošnov plánuje pravidelnou linku do Kyjeva, létalo by se na ní třikrát týdně. Nové spojení by mohlo získat od letního letového řádu Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. Podle informací ukrajinské Státní letecké služby by do Ostravy mohla létat z Kyjeva ukrajinská letecká společnost SkyUp. O tom, zda a kdy konkrétně se bude mezi Ostravou a ukrajinským hlavním městem skutečně létat, ale stále rozhoduje mnoho neznámých. Oficiálně získala letecká společnost SkyUp povolení na provozování letů od 23. dubna 2021. O možném leteckém spojení mezi Ostravou a Ukrajinou se hovoří už několik let, pokud by se zavedlo, byla by to druhá, možná třetí pravidelná mezinárodní letecká linka z Ostravy. V současnosti se létá do Varšavy, v jednání je návrat společnosti Ryanair na trase do Londýna. Společnost SkyUp v současnosti létá hlavně z Kyjeva do Francie, Španělska, Itálie, do Německa nebo do Gruzie.

 

Hasiči prvního ledna 2021 poprvé nastoupili do služby na 23. stanici HZS Moravskoslezského kraje v Kopřivnici. V pátek 1. ledna 2021 v 7:00 začala hasičům první služba na nově zřízené stanici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Kopřivnici – přesněji v průmyslové zóně Vlčovice nedaleko areálu automobilky Tatra. Hasičská stanice v Kopřivnici vyrostla v prozatímních provizorních podmínkách – stojí na zpevněné ploše a sestává z 20 velkých unimobuněk, částečně vlastních a částečně zapůjčených. Jako garáž pro techniku – prvovýjezdovou cisternovou automobilovou stříkačku Tatra Terra a automobilový žebřík se záchrannou výškou 30 metrů Renault Camiva – slouží nafukovací hala. Zahájení výstavby zděné hasičské stanice ve formě pro kraj typického integrovaného výjezdového centra pro více složek integrovaného záchranného systému by měla začít ještě v letošním roce.

 

Obec Bílov u Bílovce nabízí stavební pozemky. Celkem dvaadvacet pozemků určených k výstavbě rodinných domů nabídla v I. kole elektronické aukce obec Bílov. Dvanáct se jich již prodalo. Pozemky určené k individuální rodinné výstavbě leží na okraji obce směrem k Bílovci. Starosta Bílova uvedl, že jsou téměř kompletně zasíťované. Chybí tam vodovodní přípojky, které by měli začít dělat v březnu, stejně jako asfaltové komunikace.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice