9. 1. 2017

 

V sobotu večer zachvátil v Kopřivnici požár průmyslovou halu bývalé lisovny na Štefánikové ulici. Desítky profesionálních a dobrovolných hasičů s plameny bojovaly celou noc a snažily se požár likvidovat. Předběžný odhad škody se pohybuje v rozmezí 80 až 100 milionů korun. Operační a informační středisko HZS Moravskoslezského kraje přijalo tísňový hovor ohlašující požár objektu v Kopřivnici v sobotu 7. ledna 2017 v 19:40 hod. Krátce na to byly na místo události vyslány první hasičské jednotky a hasičské vozy. Prvotní, dosti rozporuplné informace o požáru se postupně průzkumem hasičů na místě události zpřesňovaly a odkrývaly tak skutečný rozsah požáru. Požár postupně zachvátil téměř polovinu budovy bývalé lisovny o rozměrech 170 a 70 metrů. V současnosti je objekt využíván různými subjekty a nachází se v něm například provozy zpracování hutního materiálu, výroby oken, skladovací prostory, nebo stanice technické kontroly silničních vozidel. Kromě interiéru objektu se požár rozšířil i na střechu objektu. Zasahující hasiče ohrožuje i nestabilní konstrukce objektu, jelikož na několika místech došlo ke zřícení střechy. Na místě požáru zasahovalo 46 hasičských vozidel. Velkou část techniky představují zejména velkokapacitní hasičské cisterny, které zajišťoval kyvadlovou dopravu vody na hašení. Na likvidaci požáru se spolupodílelo 30 jednotek požární ochrany ne jen z okresu Nový Jičín, ale i okresů Ostrava a Frýdek-Místek. Likvidaci požáru značně stěžovaly nepříznivé klimatické podmínky, kdy teplota klesala až k -15 °C. Z důvodu nízkých teplot voda zamrzala na zemi, kde komplikovala pohyb osob a techniky, a ledové krusty obalovaly jak zasahující hasiče, tak i hasičskou techniku. Na místo události v neděli nad ránem zavítal a podporu zasahujícím hasičům vyjádřil Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje. Příčina požáru je v šetření. V souvislosti s požárem hasiči v současnosti neevidují žádné zraněné, nebo usmrcené osoby.

 

Český hydrometeorologický ústav vydal pro území Moravskoslezského kraje výstražnou informaci, v níž upozorňuje na velmi silný mráz s vysokým stupněm nebezpečí. Z tohoto důvodu město Kopřivnice poskytne od dnešní noci občanům bez přístřeší bezplatně nocleh na krizových lůžkách v noclehárně na ulici Horní. Zájemci o nocleh se na uvedené místo mohou dostavit okamžitě.

  

STK a emise Kopřivnice se dočasně přesunuly do STK Frenštát pod Radhoštěm, pracovní doba PO až PÁ od 6 do 20 hodin, SO od 6 do 14 hodin.

 

Tomeček je po polovině závodu Africa Eco Race 2017 třetí.

 

V sobotu 21. ledna bychom se mohli dočkat závodu ledové ploché dráhy na Větřkovické přehradě.

 

První miminko na Novojičínsku je z Kopřivnice, Pavel Hlaváč přišel na svět 1. ledna v 6 hodin 19 minut, s porodní váhou 2720 gramů a mírou 45 centimetrů. V Nemocnici Nový Jičín se v loňském roce narodilo magických 666 dětí, z toho hned sedm párů dvojčat. Poměr kluků a holčiček je vyvážený. Mezi novorozenci bylo celkem 332 děvčat a 334 chlapců, z toho sedm párů dvojčat. Pokud jde o jména, převažují mezi novojičínskými novorozenci ta tradiční. U chlapců jsou oblíbená jména Jan či Adam, u holčiček zase Klára či Natálie. Mezi loňskými miminky ale byla třeba i Malvína, Aurelie, Thea, Jake, Mateo nebo Dalimil.

 

Rachejtle moc psů z domů nevyhnaly, nejvíce jich přijali ve Vlčovicích. Největší příjem zbloudilých psů – 7 – měli po novoročních oslavách v útulku v Kopřivnici-Vlčovicích, který jako největší útulek na Novojičínsku využívají kromě Kopřivnice také Nový Jičín či Frenštát pod Radhoštěm Podle Jana Müllera, velitele kopřivnické městské policie, která útulek spravuje, se nic mimořádného nedělo. Ani ve Studénce, kde provozují Městský útulek pro psy Radar, nezaznamenali žádné mimořádné navýšení počtu potulných psů. Konkrétně měli navíc jen jednoho psa. V současné době jich je ve studeneckém útulku podle internetových stránek pět.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo šest projektů moravskoslezských muzeí zahrnujících dotace až do výše 123 milionů korun, naplnění se tak blíží například nové muzeum Tatry.

 

Krajský úřad Moravskoslezského kraje mění od 1. ledna 2017 úřední hodiny pro veřejnost, otevře už od osmi ráno.

 

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice