9. 12. 2020

Krizový štáb Moravskoslezského kraje vyzývá všechny dobrovolníky, kteří chtějí pomáhat při zvládání zhoršené epidemiologické situace, aby se zaregistrovali na e-mailové adrese spolu2@msk.cz. Využít lze také webové stránky SPOLU TO DÁME spolu.msk.cz, kde už mnoho lidí nabízí svou pomoc, například se zajištěním nákupu, venčením psů, hlídáním dětí, šitím roušek apod. Vaše nabídka na této stránce Vás rychle propojí s těmi, kdo pomoc potřebují. Všem dobrovolníkům z našeho města předem děkujeme!

 

Akce Česko zpívá koledy s Deníkem slaví své první velké kulatiny. Ve středu 9. prosince se od 18 hodin uskuteční už po desáté. Byť s jistým omezením, jelikož vládní opatření znemožňují hromadné akce. V roce 2011 zpívalo 14 míst, v roce 2015 šlo o 730 míst a vloni už padla hranice 1000 míst. Prostě si letos zazpívejte v domácím prostřední v rodinném kruhu či, pokud by to epidemiologická situace dovolila, v malých skupinách s dostatečnými rozestupy třeba před vašim domem, na návsi či kdekoliv jste byli zvyklí. Pořád však musí platit, že zdraví je na prvním místě.

Akce Česko zpívá koledy je hromadnou akcí, kdy zpívání těch nejkrásnějších vánočních písní ve stejný čas na dálku propojí obyvatele napříč naší vlastí. Také letos se můžete k účasti přihlásit na webových stránkách na adrese ceskozpivakoledy.cz. Následně získáte odkaz na společný stream, na kterém bude 9. prosince tempo i tóny udávat v přímém přenosu Čechomor.

 

A co si letos společně zazpíváme?
1. Nesem vám noviny
2. Narodil se Kristus Pán
3. Půjdem spolu do Betléma
4. Jak jsi krásné, neviňátko
5. Pásli ovce Valaši
6. Vánoce, Vánoce přicházejí

 

Skoro dva měsíce byla uzavřena muzea, galerie a všechny ostatní kulturní instituce. Díky zlepšující se situaci od 3. prosince Kopřivnické muzeum otevřelo všechny 3 pobočky. Muzeum Fojtství se chystá zaplnit prázdnou galerii, původně plánovanou expozici nahradí až do ledna 2021repríza výstavy Zapomenutá Kopřivnice z roku 2013.  Bez doprovodné výstavy je i Lašské muzeum, i zde plánovaný program přerušil koronavirus. Muzeum automobilů a Lašské muzeum nabízí momentálně prohlídku svých stálých expozic. Nová výstava v galerii lašského muzea bude návštěvníky čekat po Novém roce. Od soboty 12. prosince je otevřeno i Oldtimer Muzeum s expozicí motocyklů Jawa. Nadále platí všechna epidemiologická opatření.

 

Občané Moravskoslezského kraje, kteří využívají veřejnou autobusovou dopravu, by měli od 13. prosince počítat se změnami v jízdních řádech a v provozu autobusů. Od nového roku bude možné již ve všech autobusových spojích hradit jízdné platební kartou, v autobusech bude wifi a přibydou dvě dopravní infocentra.

Spoje, kterými cestovalo čtyři pět lidí, se nebudou provozovat. Budou zrušeny nebo nahrazeny jinými.  Bohužel však cestující budou muset v některých případěch častěji přestupovat.

Další důležitou změnou jsou úpravy nočních spojů na linkách 270 a 351 z Ostravy směrem do Opavy, resp. Frýdku-Místku, které pojedou v jiných časech, a to pouze v noci z pátku na sobotu. Budou tak navazovat na příjezdy vybraných večerních vlaků.

U vlakových spojů objednávaných Moravskoslezským krajem dochází od 13. 12. 2020 ke změnám v souvislosti se začátkem platnosti nového jízdního řádu Pro cestující to znamená změnu časových poloh a zejména návrat provozu do standardního režimu bez dočasně zrušených vlaků.

V souvislosti s výše uvedenými změnami nebudou letos vydány knižní jízdní řády pro jednotlivé oblasti Moravskoslezského kraje. Vydán bude pouze dodatek oblasti Ostravsko s platností od 1. 1. 2021.

Podrobnější informace na webu KODIS.

 

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice