9. 2. 2018

 

Lyžařský areál Červený kámen v Kopřivnici je i přes sněhovou nadílku v posledních dnech mimo provoz. Sněhu je stále málo. Tento víkend (10. 2. – 11. 2. 2018) bohužel otevřít nelze.

 

Nemocnice, domovy pro seniory i další zdravotnická či sociální zařízení v Moravskoslezském kraji zakazují návštěvy kvůli chřipce. Ačkoli o epidemii mluví hygienici teprve od pátku, kvůli těžkému průběhu chřipky skončilo letos už sedm pacientů z kraje na jednotce intenzivní péče a jeden z nich zemřel. Zákaz návštěv už vyhlásilo nejméně pět sociálních zařízení v kraji, například Domov pro seniory Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Loni se šířila hlavně chřipka typu A, letos je to chřipka typu B. Hygienici zveřejňují nové počty akutních respiračních infekcí každý pátek. V uplynulém týdnu evidovali v kraji 1 757 nemocných z každých sto tisíc obyvatel, což je o jedenáct procent více než v předchozím týdnu. Počty nemocných tak poprvé překročily epidemickou hranici, za kterou se považuje 1 700 nemocných na sto tisíc obyvatel.

 

Konkurzy na posty ředitelů kopřivnických škol a školských zařízení v letošním roce vyhlášeny nebudou. Rada města na svém posledním zasedání, které se uskutečnilo v úterý 30. ledna, rozhodla o stažení návrhu plošně vyhlásit konkurzy u ředitelů organizací, kterým v letošním roce končí šestileté funkční období. „Ředitelé škol a školských zařízení jsou jmenováni vždy na šest let. Čtyři až šest měsíců před uplynutím tohoto šestiletého funkčního období má město jako zřizovatel možnost vyhlásit na tato místa konkurz,“ vysvětlila vedoucí odboru školství, kultury a sportu Michaela Rašková a pokračovala: „Pokud tak rada města v tomto období neučiní, prodlužuje se stávajícím ředitelům jejich funkce na dalších šest let. Protože se v roce 2012 konkurzy v Kopřivnici neuskutečnily, předložil odbor školství, kultury a sportu po dohodě s garantem pro školství radě města návrh s doporučením na jejich vyhlášení.“ Rada města návrh zamítla a rozhodla, že na svých postech zůstanou čtyři ředitelé, konkrétně ředitel ZŠ Alšova, ZŠ Emila Zátopka, ředitelka ZŠ Lubina a také ředitelka Domu dětí a mládeže Kopřivnice. Jedinou kopřivnickou školou, ve které bude vyhlášen konkurz na ředitele, je Základní škola 17. listopadu. „Dosavadní ředitel Jiří Stoško se rozhodl odejít do penze. Konkurz na jeho místo by měl být vyhlášen v následujících měsících,“ doplnila informaci Michaela Rašková.

 

Ostrava bude žít olympiádou, přiletí i tři zástupci z Koreje. Zatímco čeští reprezentanti odletěli do Korejské republiky, kde v pátek v Pchjongčchangu startují zimní olympijské hry, tři zástupci jihokorejského metropolitního města Ulsan míří do Ostravy. Spolu s nimi přijede i velvyslanec Korejské republiky Moon Seoung-hyun. Budou u slavnostního zahájení Olympijského festivalu 2018. V pátek v 15 hodin otevřou Korejskou vesničku na Masarykově náměstí v centru Ostravy společně se zástupci města, kraje i vlády. Ve spolupráci s výborem vyrostla dočasná sportoviště v Brně a Ostravě, kde bude centrem olympijského dění Ostravar Aréna a její okolí. Na Masarykově náměstí bude zmíněná Korejská vesnička. Program Olympijského festivalu se ale přenese také do čtyř horských středisek v kraji: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem. Slavnostní zahájení festivalu začne v obou hostitelských městech současně – v 11 hodin. Ostravský ceremoniál bude v Ostravar Aréně. Organizátoři slibují 17 dnů fandění sportovcům prostřednictvím přímých přenosů z dějiště olympiády, ale i sportování a zábavy včetně exhibic, autogramiád sportovců i hudebních vystoupení kapel. Zájemci si budou moci ve festivalových areálech půjčovat sportovní vybavení a využít i výukové lekce pod dohledem zkušených trenérů.

 

V pátek 9. února od 19.00 hod. v Katolickém domě se uskuteční 27. velký kopřivnický Country bál. K tanci i poslechu zahrají Cizinci a Kondoři. Připravené jsou ukázky kovbojských dovedností s lasem, bičem, kolty. Dobové kostýmy jsou vítány.

 

Rodičovské sdružení a vedení ZŠ Emila Zátopka ve spolupráci s Atletickým klubem Emila Zátopka si na sobotu 10. února od 19.30 hod., v prostorách Kulturního domu Kopřivnice, připravili tradiční Rodičovský bál. O hudební doprovod se postará skupina Sága a Disco.

 

Na sobotu 10. února si Vila Machů (bývalé loutkové divadlo) Kopřivnice od 18.00 hod. připravila hudebně poslechový večer se zpěvačkou Evou Moravčíkovou, kytaristou Tomášem Njumenem a klavíristou Ivo Saniterem.

 

Sbor dobrovolných hasičů Rychvaltice pořádá v sobotu 10. února od 19.00 hod. ve Společenském sále ZŠ Leoše Janáčka tradiční Hasičský ples spojený s pochováním basy. K poslechu a tanci zahraje skupina Místní parta. Smuteční obřad začíná v 20.00 hod.

 

V sobotu 10. února od 15.00 hod. v Kulturním domě Příbor je pro všechny malé i velké děti připraven dětský maškarní karneval. Pro děti je připraven bohatý program, těšit se mohou na rej masek, diskotéku, soutěže i hry. Předprodej vstupenek v BAV Příbor.

 

V sobotu 10. února od 19.00 hod. Divadelní soubor Kotouč Štramberk pořádá tradiční divadelní maškarní ples v Kulturním domě Štramberk. Téma letošního plesu Letem světem. Zahraje skupina Kiwi.

 

Pro všechny příznivce cimbálové muziky si Městský pivovar Štramberk připravil na sobotu 10. února od 19.00 hod. večerní posezení s cimbálovou muzikou Pramínky.

 

Luna Příbor si na sobotu 10. února od 14.00 hod. připravila tradiční tvořivou dílnu pro děti i dospělé. Přihlásit se můžete na jeden z kurzů, který si pro vás připravili zaměstnanci z Luny. Vyzkoušet si můžete keramické tvoření, korálkování i výtvarné tvoření.

 

Sbor dobrovolných hasičů Mniší pořádá v sobotu 10. února od 19.00 hod. v Kulturním domě tradiční maškarní ples. Večerem plným tancem a hudby bude provázet skupina Meteor.

 

Veselení o pouti proběhne v neděli 11. února od 9.00 hod. okolo kostela sv. Valentina a v areálu sokolovny Příbor. Město Příbor si pro návštěvníky připravili dobový jarmark, střelnici, pouliční divadlo, historickou kapelu, soutěže a mnoho dalšího. Během dne můžete navštívit prostory piaristického kláštera. Muzeum Sigmunda Freuda si připravilo Dílnu tradičních technologií od 9.00 hod. do 16.00 hod. Praktickými ukázkami vybrané tradiční rukodělné výroby spojenou s možností vyzkoušení.

 

V neděli 11. února se ve Skokanském areálu Jiřího Rašky na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm uskuteční 6. ročník Raškohrátek. Raškohrátky budou o týden později také v olympijském parku v Ostravě a o dva týdny později v olympijském parku v Brně. Mobilní skokanský můstek bude rovněž na frenštátském náměstí při červnových oslavách Dne města, kde bude součástí programu také čtení z knihy Oty Pavla Pohádka o Raškovi či promítání zlatého Raškova skoku na OH Grenoble 1968.

 

Chtěli byste znát skutečnou pravdu? Jaký je příběh obrazu Inferno a je to skutečně jakási mapa Dantova pekla? Proč skončilo tohle velkolepé dílo ztracené a nedokončené a jak se jej podařilo znovu objevit? Objevte záhady mapy Dantova pekla a odhalte tajemství nejuznávanějšího umělce renesance. Dokument je naplánován na neděli 11. února od 15.30 hod. v Kině Kopřivnice.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice