9. 5. 2018

 

Moravskoslezští záchranáři zasahovali v pondělí 7.5. odpoledne u pěti vážných dopravních nehod.Nejprve před čtrnáctou hodinou narazil do osobního automobilu jedenáctiletý cyklista v Ostravě. S poraněním hlavy a hrudníku jej ošetřovala posádka rychlé lékařské pomoci, která následně dítě transportovala do FN Ostrava. O hodinu později vyjížděli opavští záchranáři k nehodě vozidla u obce Otice, které se při havárii převrátilo na střechu. Pomoc potřebovali muži ve věku 23 a 47 let. První utrpěl středně těžké poranění hlavy, druhý poranění hlavy a zranění dolní končetiny. Mladší z mužů byl předán v opavské Slezské nemocnici, starší pak letecky transportován na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice. Pozemní posádka a vrtulník zasahovali po půl páté u nehody v Závišicích na Novojičínsku. Při nehodě osobního automobilu se zranilo sedmileté dítě a sedmatřicetiletý muž, oba pacienti zůstali při vědomí. Dítě transportoval do nemocnice v Ostravě vrtulník, muže pak tým RZP do nemocnice v Novém Jičíně. Několik minut po sedmnácté hodině převzali operátoři ZZS informaci o nehodě motocyklisty ve Frýdlantu nad Ostravicí. Muž po pádu ze stroje utrpěl vícečetná poranění. Byl zajištěn krčním límcem, uložen do vakuové matrace a po dalších úkonech v rámci přednemocniční neodkladné péče přepraven vrtulníkem do FN Ostrava. Před osmnáctou hodinou byli ještě záchranáři voláni k nehodě cyklisty ve Frýdku-Místku. S pozemními posádkami se na zásahu podílel i vrtulník LZS. Muž středních let při střetu s vozidlem utrpěl poranění hlavy a páteře. I on musel být po ošetření přepraven letecky do traumatologického centra FNO.

 

V sobotu 19. května se koná druhý ročník štramberského Jasoně, což je turistický pochod pro všechny lidi, kteří chtějí být fit. Akce má ambici být největším turistickým pochodem na Moravě a letos pořadatelé očekávají cca 3 tisíce účastníků, další zájemci mají už pouze týden na registraci. Bude ukončena v neděli 13. května.

 

První letošní farmářský trh se bude v centru Kopřivnice konat v pátek 18. května v době od 9 do 16 hodin. K dispozici budou zeleninové či ovocné výpěstky, masné výrobky, uzeniny, tradiční koláče a další výrobky a produkty. Nebude chybět i rozšířená nabídka sadby a sazenic. Radnice, jako organizátor akce, preferuje regionální potraviny a trhy takto organizuje od září roku 2011.

 

Děti ze sociálně slabších rodin dostanou příspěvek na obědy i v příštím školním roce. Přes 3 tisíce dětí letos bezplatně získalo obědy. V rámci dotačního programu pro děti ze sociálně a ekonomicky slabých rodin zajistil kraj z evropských peněz zdravé stravování za 17,3 milionu korun. Zapojilo se 85 mateřských a základních škol nebo víceletých gymnázií. V úspěšném projektu bude kraj pokračovat, podal žádost pro příští školní rok v celkovém objemu téměř 21 milionů.

 

Chrámy se opět otevřou návštěvníkům. Projekt Otevřené chrámy, který vznikl v minulém roce a setkal se s velkým zájmem, pokračuje. Od 1. května až do konce října 2018 budou moci zájemci navštívit 33 sakrálních památek mimo pravidelné bohoslužby. Návštěvníkům se bude na všech místech věnovat vyškolený průvodce, vstup bude bezplatný. Ostravsko- opavské diecézi na projekt přispěl Moravskoslezský kraj dotací ve výši 1,3 mil. Kč.

 

Nejlepšího truhláře v zemi má škola z Nového Jičína. Mistrem České republiky mezi truhlářskými juniory se stal Vojtěch Klézl ze Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín. Svým umem a technikou ohromil v závěru dubna odbornou porotu 1. ročníku Mistrovství republiky v oboru truhlář a v moravské metropoli. Soutěž, kterou vyhlásil Klastr českých nábytkářů pro žáky tříletého učebního oboru, se uskutečnila u příležitosti mezinárodního veletrhu a interiérového designu MOBITEX. Celorepublikového finále se zúčastnilo 13 vítězů předchozích regionálních kol, o mezinárodní přesah klání se postarali 4 žáci z pozvaných partnerských škol z Polska a Maďarska. Úkolem finalistů bylo zhotovení stoličky o půdorysu 30×30 centimetrů ze smrkové spárovky a hranolků, vzájemně spojovaných na čep a dlab.

 

Jen zhruba tři desítky pasažérů za den jezdí vlakem na letiště v Mošnově. Přesto teď kraj připravuje dokumenty k další investici do kolejí za stovky milionů korun. Důvodem je zájem logistické společnosti o provoz nákladních vlaků do průmyslové zóny u letiště. Nedávno modernizovaná trať na to nestačí. Vlaky jezdí už tři roky přes dvě nevyužívané výhybky, které zatím končí v poli. Ta napravo, která míří k obří rozestavěné hale asi 200 metrů odtud, by už ale do několika let mohla být napojená na velké kontejnerové překladiště. Kraj a stát za rekonstrukci části lokálky ze Studénky a stavbu nové odbočky k letišti zaplatily před několika lety přes 900 milionů korun. Dostavba by měla stát další stovky milionů. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marka Illiaše rozhodne studie ekonomické návratnosti. Překladiště bude provozovat soukromá firma DB Schenker. Podle dřívějšího vyjádření otevře první skladovou halu v příštím roce. Trať ze Studénky do Mošnova by měla dostat novou kolej ve výhybně u Bartošovic a přímé napojení ve směru od Přerova. Kvůli tomu bude nutné prodloužit nádraží ve Studénce. Většina prací bude probíhat v Chráněné krajinné oblasti Poodří. Základním důvodem, proč se tam ta trať postavila za stovky milionů korun, je ten, aby nejezdily po kraji kamiony, ale aby jezdily vlaky. Hotovo by mělo být asi za pět let.

 

Přehlídka vystoupení kroužků DDM Kopřivnice. Křížem krážem domečkem startuje ve středu 9. 5. ve 14 hodin.

 

Ve středu 9. 5. Si nenechte ujít Jazzový koncert čtyř sladěných hlasů FourWayClose, s Martinem Galiou v kině od 19 hod.

 

Koncert kopřivnické umělecké školy MIS Music ke Dni matek se chystá v KD Štramberk od 13 hod. ve Čt 10. 5. 2018

 

Městská knihovna Kopřivnice zve všechny děti na výtvarnou dílnu Přáníčka ke dni matek ve čt 10. 5. 2018

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice