9. 8. 2021

Kamínkování se koná v úterý 10. 8. 2021 od 13.00 – 17.00, na pobočka knihovny Sever v komunitním centru Pětka, Kopřivnice. Přijďte do knihovny proměnit obyčejný kámen v krásnou originální dekoraci, dárek, či z něj udělat putovní kamínek. Vítáni jsou malí i velcí, všichni, kdo rádi malují a tvoří

 

V Kopřivnici opět stroje bez brzd. Po plochodrážním víkendu na začátku července se ve středu 18. srpna mohou příznivci motoristického sportu těšit na další lahůdku: v Kopřivnici se pojede juniorské mezinárodní mistrovství ČR na ploché dráze. Na rychlém ovále si dá dostaveníčko nejen naši domácí nejlepší v kategorii do 21 let a nebudou chybět ani hvězdy, které se už dokázaly vyšvihnout mezi naši absolutní elitu. Především to bude Jan Kvěch, který svými výkony letos zastínil i naši domácí jedničku posledních let Václava Milíka. Honza se ve 20 letech úspěšně popral se světovou špičkou ve dvou závodech Grand prix v Praze a získal několik cenných skalpů, mj. loni bronzového Fredrika Lindgrena.

Ztížit roli favorita mu budou chtít jeho kluboví kolegové a vrstevníci z pražské Markéty Petr ChlupáčDaniel Klíma, ale i kopřivnický Jan Macek. Výkonnostně je tato trojice velmi vyrovnaná a na dráze to je vidět. Všichni tři se vzájemně porážejí a jejich vzájemné souboje jsou ozdobou každého závodu. Jan Macek se stal letos jezdcem Olymp Centra sportu, začal trénovat v pražském klubu a vzestup potvrdil v prvním závodě letošního juniorského mistrovství v Pardubicích, kde prohrál po velkém souboji jen s vítězným Chlupáčem a skončil stříbrný! I v extralize družstev Honza Macek řádí jako černá ruka, V barvách Slaného se dokonce ve druhém kole stal nejlepším jezdcem Slaného a pátým nejlepším v závodě.

Rozhodně ale nebudou do počtu i další: pardubický Daniel Šilhán zjara stál kvůli operaci ruky, ale rozjíždí se do loňské formy, pražský Pavel Kuchař si vyzkoušel i reprezentaci, ambiciózní je Slovinec Miran Pražnik, ale rychle se zlepšují i mladí, kteří přešli ze slabších kubatur: Jan JeníčekBruno Belan, či Milan Dobiáš.

Na plochodrážních půllitrech bez brzd a převodovky, poháněných metylalkoholem, začínají svou sportovní kariéru i další dva kopřivničtí odchovanci: Jakub Sazovský a Radek Bambuch. Zatímco v lize jim většinou patří nevděčná role náhradníků, v individuálních závodech sbírají cenné zkušenosti a na domácí dráze se pokusí urvat body v soubojích se svými vrstevníky.

Závod začíná v 16:30 a jeho součástí bude i nástavbová část – 6. ročník memoriálu Michala Matuly, domácího závodníka, který tragicky zahynul v roce 2007 při ligovém závodě v polském Krosně.

Stavba cyklostezky na Závišice je zhruba v polovině. Cyklo projížďky a procházky z Kopřivnice do sousedních Závišic budou brzy bezpečnější a pohodlnější. Přispěje k tomu nová stezka, kterou budou moci cyklisté i pěší využívat namísto frekventované komunikace II/482. Realizace je již v plném proudu, hotová by měla být koncem léta.

Projekt zahrnuje vybudování asi 140 metrů dlouhé novostavby společné stezky pro chodce a cyklisty v místech původního vyšlapaného chodníku plus rekonstrukci navazující místní komunikace, včetně sjezdů k rodinným domům. Cyklostezka bude napojena na cyklotrasu budovanou obcí Závišice a na Greenway Krakov-Morava-Vídeň. Náklady projektu činí téměř 2,4 milionu korun. Na nově budovanou část se městu podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, která pokryje zhruba 950 tisíc korun. Stavební práce byly zahájeny v červnu, hotovy by měly být na začátku září.

 

U kasáren vznikne kruhový objezd. U křižovatky ulic Obránců míru, Francouzské a Školní, poblíž objektu bývalých kasáren, probíhají od začátku tohoto týdne stavební práce. Jedná se o přeložku vodovodu, jejíž realizace je nutná před blížící se přestavbou křižovatky na okružní. K té dojde ještě letos. Kruhový objezd vznikne ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, který je vlastníkem komunikace II/482, a tedy i hlavním investorem rekonstrukce křižovatky. Kopřivnická radnice zajistila projekční přípravu celého projektu, včetně stavebního povolení, a dále bude financovat stavební části na vedlejších místních komunikacích, jako jsou přechody pro chodce, chodníky, veřejné osvětlení, přilehlé zelené plochy a nezbytné přeložky inženýrských sítí. Realizaci samotné křižovatky zaplatí kraj. Předpokládané náklady projektu dosahují téměř 10 milionů korun, přičemž podíl města činí zhruba jednu třetinu.

Rekonstrukce bude zahájena po provedení přeložek vody a kabelů ČEZ, pravděpodobně na přelomu srpna a září. Další kruhový objezd bude ve spolupráci s Moravskoslezským krajem vybudován na křižovatce ulic Záhumenní a Kpt. Jaroše. V tomto případě má město hotovou studii, kterou začne ještě letos rozpracovávat do projektové dokumentace, realizace by mohla proběhnout příští rok.                  

 

V Kopřivnici a místních částech se nedávno objevil nový druh popelnic s oranžovým víkem. Jedná se o sběrné nádoby na použité jedné tuky a oleje z domácností, které usnadní třídění těchto surovin v našem městě a přispějí k jejich lepšímu druhotnému využití. Třicet sběrných nádob a jejich svoz zajišťuje společnost Trafin Oil, která použité oleje dále zpracovává a recykluje na hodnotnou surovinu sloužící jako přísada do biopaliv nebo pro výrobu leteckého paliva.

Upotřebené oleje se do popelnic nepřelévají, ale vhazují se v uzavřených plastových nádobách. Společnost Trafin Oil bude zaplněnost nádob kontrolovat a jejich svoz bude zajišťovat podle potřeby, pravděpodobně jednou za dva až tři měsíce. Pokud se v popelnici nashromáždí minimálně 20 kilogramů olejů měsíčně, bude tato služba zdarma. V opačném případě zaplatí město za vývoz jedné popelnice 39 korun bez DPH.

 

V červnu si skauti připomenuli významné výročí 100 let skutingu v Kopřivnici. V Muzeu Fojtství je k výročí výstava a zároveň začala velká, letní, prázdninová, dobrodružná, poznávací hra. Do hry může vstoupit kdokoli, stačí si vyzvednout na webu nebo v muzeu Fojtství seznam památných míst a kluboven, a pak se již můžete vydat na cestu.

S nalezením hledaného místa vám pomohou GPS souřadnic. Vzhledem k tomu, že mnohá místa již zanikla, najdete na webu nápovědu. Součástí hry je série obrázků, rekonstruující podobu některých kopřivnických domů v době, kdy se s nich scházely skautské oddíly. Pro soutěž samotnou je důležité heslo, které pak poslouží jako důkaz o návštěvě daného místa a v pokladně Muzea Fojtství po jeho sdělení obdržíte malou, ale vzácnou odměnu.

Kartiček je celkem 100. Získané karty si můžete vybarvit, nalepit a kdo bude  na konci letních prázdnin mít nejvíce kartiček, vítězí. Pro zdatné hráče jsou připraveny dárky, kterou budou předávány po ukončení výstavy.

 

 
 

 
© 2008 Studio Kabelové televize Kopřivnice